Każdy rodzic z pewnością wie, jak ważne jest, żeby czytać dzieciom już od najmłodszych lat. Wśród korzyści, jakie wymieniają eksperci, głównymi są:

  • rozwój emocjonalny,
  • budowanie więzi z dzieckiem,
  • wzbogacanie słownictwa,
  • rozwój wyobraźni,
  • edukacja.

Mamy to szczęście, że oferta wydawnicza skierowana do dziecięcych odbiorców jest coraz większa. Co więcej, są to pozycje oryginalne i wartościowe. Spróbujmy jednak trochę to uporządkować, żeby nie zgubić się w gąszczu proponowanych treści.

Ulubieni bohaterowie

Prawie każde dziecko przechodzi przez etap ukochanej bajki czy ulubionej postaci. Na pewno chętnie posłucha wtedy opowieści nowych przygodach uwielbianych bohaterów. Naprzeciw takim potrzebom wychodzi świetna seria książek wydawnictwa Egmont – “Złota księga bajek”. Ulubione bajki dla dzieci (https://www.taniaksiazka.pl/t/bajki-dla-dzieci) są tutaj zebrane w zbiory opowiadań. Wybór jest naprawdę ogromny – księżniczki Disneya, My Little Pony, bohaterowie Marvela, Kubuś Puchatek… Każdy znajdzie tu coś dla siebie. A mnóstwo kolorowych ilustracji sprawi, że dziecko będzie samo z chęcią sięgało po te książki. Dla trochę młodszych odbiorców warto zwrócić uwagę na książki o przygodach Świnki Peppy czy Kici Koci. Napisane są prostym językiem i poruszają tematy ciekawe dla maluchów (np. przedszkole, wizyta u dziadków, zabawa na placu zabaw). Dużą popularnością cieszy się też od dłuższego czasu seria książek o przygodach chłopca o imieniu Pucio. Polecane są one już dla najmłodszych dzieci jako element wsparcia w prawidłowym rozwoju mowy.

Codzienne przygody


Postaci, które dzieci kojarzą z ulubionych kreskówek, z pewnością zachęcą dzieci do czytania. Ale jest jeszcze inny rodzaj książek, które maluchy uwielbiają. Chodzi oczywiście o te propozycje, które pomagają dziecku zrozumieć otaczający je świat. Dzieci bardzo lubią słuchać o bohaterach, którzy przeżywają to samo, co oni. Mają te same problemy i radości. Odczuwają te same emocje. Tutaj warto zwrócić uwagę np. na serię książek o przygodach Basi, autorstwa Zofii Staneckiej. Świetnie zilustrowane książki, z wielkim wyczuciem wprowadzają nas w świat dziecka. Pomagają zrozumieć jego problemy, oswoić je i uczynić trochę mniej strasznymi. Od wielu lat niezwykle popularne są też książki o przygodach Zuzi (seria Mądra mysz). Każda książka przedstawia inną sytuację, z jaką może się przyjść dziecku zmierzyć (np. wizyta u lekarza, kłótnia z koleżanką, lot samolotem). Tego typu książki oswajają dziecięce lęki, dodają maluchom odwagi, uczą nazywać emocje i wyrażać je.